Які наслідки для пдв та податку на прибуток матиме списання кредиторської заборгованості платником податків?
Будемо говорити про підхід фіскалів.
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Сплата ПДВ
Тут має значення, коли виникла заборгованість та було зареєстровано податкові накладні. В цілому ж підхід такий:
- якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної, складеної до 01.07.2015, сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не оплачені протягом 1095 днів, — у періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, необхідно відкоригувати суму податкового кредиту, сформованого при отриманні несплачених товарів /послуг. Зменшення податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.
- якщо платник при придбанні товарів/послуг сформував податковий кредит на підставі податкової накладної, складеної після 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, але оплата за такі товари/послуги не здійснюватиметься, тобто вони фактично отримані покупцем на безоплатній основі, — у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку — покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, визначеними п.198.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Нагадаємо, що за п. 198.5 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ПКУ).
При аргументації такого підходу фіскали зазвичай наводять ще такі аргументи:
- класично, нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
- згідно з пп. 14.1.257 ПКУ сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, є безповоротною фінансовою допомогою.
Тож якщо раніше ви нарахували кредит, зараз його потрібно або відкоригувати або донарахувати податкові зобов’язання (залежно від того, коли відбулися операції)
Податок на прибуток
Фіскали зазвичай замовчують такі питання. Адже припускається, що на об’єкт оподаткування визначається на основі бухгалтерського фінансового результату із урахуванням коректив. При цьому, і з цим фіскали згодні, ПКУ не передбачає коригування фінансового результату до оподаткування на суму доходів, пов’язаних із списанням кредиторської заборгованості по операціях, щодо яких минув строк позовної давності. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Відповідно ДФСУ в таких випадках просто відсилає платника за консультацією в Мінфін. Методологічно ж списання кредиторської заборгованості призводить до відображення в бух обліку доходу, а отже об’єкт оподаткування повинен зрости.
Array
Cхожі статті
Як оподатковують виплату роялті на користь нерезидента з Італії?
16.04.2019
Адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: податкові новації — 2017
20.01.2017
Мінсоцполітики: щодо термінів виплати зарплати
08.06.2017