САНКЦІЇ 1С: ПИТАННЯ № 1 СЕРЕД БУХГАЛТЕРІВ
Сьогоднішнє питання дня – санкції, запроваджені рішенням Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 28.04.2017 року. Серед професійних бухгалтерських кіл сьогодні активно обговорюються санкції на компанію «1С» (Москва), а також декілька інших, пов’язаних із цим продуктом, компаній, в т.ч. фірми-представництва 1С в Україні. Бухгалтерів шокувала сама думка про те, що ця програма поза законом. Утім, давайте подивимося на ситуацію з менш емоційного боку.
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Чи правильно зробили?
З точки зору країни, яка піддана військовій агресії з боку Росії, рішення виглядає навіть запізнілим. Однак, одна справа заборонити діяльність якогось російського заводу, який реалізовує свою продукцію на території країни, – аналог його продукції часто можна знайти або в себе в країні, або в іншої країни. А інша справа заборонити програмний продукт, який використовують, мабуть, 75% підприємств України. Логічно було б зараз провести переговори із учасниками ринку на предмет готовності вивести на ринок альтернативний продукт. Можна було б розглянути і можливість участі в такому проекті держави — хоча б нормативної та організаційної.
Втім можливо певні консультації з операторами ринку були проведені до прийняття рішенні і ми вже незабаром побачимо українську альтернативу.
Кому заборонили?
В першу чергу санкції стосуються конкретних юросіб. Не факт, що в Указі Президента є всі пов’язані з продуктом російські компанії – власники прав на продукти 1С. З іншого боку санкції не стосуються українських франчайзингових компанії, які обслуговують даний продукт. Тому усі ці компанії однозначно продовжать свою діяльність та обслуговування продуктів 1С. Зважаючи на шум на ринку, не здивуюся, якщо вартість послуг таких компаній навіть зросте. Тим більше із програмістами на цьому ринку вже віддавно відчувається дефіцит. Та й без оновлення продуктів програмістам 1С доведеться робити більше доробок за індивідуальним замовленням клієнтів.
Чи зникне продукт 1С?
У це дуже важко віриться. Ми говоримо про фактично монополіста в цій сфері. Санкції, введені рішенням РНБОУ однозначно вплинуть на бізнес згаданих в ньому компанії та їх партнерів. Але навряд чи призведе до зникнення 1С з ринку. Принаймні на сьогодні і в найближчій перспективі це технічно не можливо, оскільки достойної альтернативи на вітчизняному ринку просто немає. І це не тому, що 1С настільки класна і зручна в користуванні. За великим рахунком, закладені в ній рішення ще треба було б звірити із нашою обліковою методикою. Підозрюю, що ми побачимо розбіжності і навіть ускладнення обліку. Те, що 1С нав’язує своїм продуктом свої методологічні правила, говорить уже чимало бухгалтерів. Та й рішення, реалізовані в ньому, часто можна було б зробити більш простими. Тому на мій погляд, основна проблема – це саме відсутність альтернативи. Хоча я більш ніж впевнений, що первинні розробки альтернативного продукту в Україні вже є. Можливо це для когось шанс вивести на наш ринок якусь власну розробку?
Що далі?
Власникам програмного забезпечення 1С не потрібно поки нічого робити. Шум і паніка зазвичай шкодять ділу. Продукт є і його не заборонили. Обмеження дійсно стосуються виключно юрособи, а значить не впливають на можливість користування вже придбаним продуктом. Компанія 1С в Україні уже заявила, що продуктів 1С Указ Президента та рішення РНБОУ не стосуються. Більше того, я переконаний, що знайдуться десятки схем, як обійти прийняті заборони. І цю практику ми побачимо вже найближчим часом.
Насправді питання продажу продуктів 1С в Україні дійсно під питанням, але побачимо як розвиватиметься практика. Однозначності тут поки немає.
З іншого боку маленькі чи нові компанії можуть собі дозволити повернутися до старої паперової журнально-ордерної форми бухобліку. Хоча краще сприймайте це, як жарт.
Array
Cхожі статті
Розроблено нову редакцію модельного статуту ТОВ
04.03.2019
Нумеруємо касові ордери правильно
04.11.2016
Чи має право податкова вилучити суму ПДВ із податкового кредиту покупця, якщо постачальник не включив таку суму до податкових зобов’язань
01.03.2017