Бухгалтерія ➤ Послуги бухгалтерського обліку в Україні
  • ru
  • ua
  • Головна
  • Про нас
  • Послуги
  • Оплата
  • Статті та новини
  • Контакти

ЗАМОВИТИ КОШТОРИС

форма замовлення дзвінка

+380930327777

+380960327777

Продаж товарів за договором комісії: бухгалтерський та податковий облік у комітента

Головна сторінка » Статті та новини » Бухгалтерський облік

  • Податок на прибуток
  • Податки загальне
  • Податки з фізичних осіб
  • ПДВ
  • Бухгалтерський облік
  • Всі новини
  • Інші категорії
    • Податок на прибуток
    • Податки загальне
    • Податки з фізичних осіб
    • ПДВ
    • Бухгалтерський облік
    • Всі новини

Продаж товарів за договором комісії: бухгалтерський та податковий облік у комітента

Оптова компанія хоче передати товар (одяг) власній роздрібній компанії за договором комісії для постачання на території України. Як відобразити в бухобліку таку операцію? Які будуть податкові наслідки? Які документи потрібно оформити?

1

Бухгалтерія для ФОП

Бухгалтерія для ФОП

Бухгалтерія для ФОП. Послуги бухгалтера для ФОП

2

Ведення бухгалтерського обліку для юридичних осіб

Ведення бухгалтерського обліку для юридичних осіб

Ведення бухгалтерського обліку для юридичних осіб Послуги бухгалтера - Ведення бухгалтерського ..

3

Кадровий аутсорсинг

Кадровий аутсорсинг

Кожний бізнес спрямований на прибуток, а ми – на вчасну допомогу клієнтам!Наша команда відповідальних фахівців на умовах повної конфіденційності візьме під чіткий контроль вирішення питань щодо:

Передусім зазначимо, що останнім часом не було змін у частині оподаткування операцій із постачання товарів за договором комісії. Тобто, як і раніше, передання товарів комісіонеру та комісійна винагорода обкладаються ПДВ на загальних підставах. Щодо податку на прибуток, то тут податковий облік повністю збігається з бухобліком. Пояснімо.

ПДВ

ПДВ під час передання товарів. Передання товарів у межах договорів комісії для цілей оподаткування вважається їх постачанням (абз. «е» пп. 14.1.191 ПКУ). Керуючись п. 189.4 ПКУ, дата збільшення податкових зобов’язань згідно з договорами комісії визначається за загальними правилами ст. 187 ПКУ, тобто на дату передання майна від комітента комісіонеру.
Таким чином, за умови, якщо підприємство (комітент) є платником ПДВ, потрібно скласти й зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.

База оподаткування — договірна (контрактна) вартість комісійного товару, але не нижче вартості придбання таких товарів (п. 188.1 ПКУ). У разі якщо комісіонер продає майно за іншою ціною, аніж була встановлена раніше, комітенту слід оформити розрахунок коригування до податкової накладної.

При цьому можливі 2 ситуації:

  1. товар продано за вищою ціною, аніж передбачалося, — тоді розрахунок коригування в ЄРПН реєструє комітент (п. 192.1 пку, п. 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957 (далі — Порядок № 957), п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі — Порядок № 1246));
  2. товар за погодженням із комітентом продано за меншою ціною, аніж очікувалося, і комісіонер не відшкодовує різниці — тоді розрахунок коригування в ЄРПН реєструє комісіонер, для цього комітент надсилає складений розрахунок коригування комісіонеру (п. 192.1 ПКУ, п. 22 Порядку № 957, п. 3 Порядку № 1246).

Таке коригування складається станом на дату отримання звіту від комісіонера. Зокрема цієї позиції дотримуються податківці в підкатегорії 101.06 системи «ЗІР» (діяла до 01.01.2016 р.):
«На дату отримання звіту від комісіонера (у якому зазначається, що товар продано за ціною, яка перевищує ціну постачання цього товару комітентом) комітент збільшує суму податкових зобов’язань і надсилає комісіонеру розрахунок коригування до раніше виписаної податкової накладної. Комісіонер, своєю чергою, на підставі отриманого розрахунку коригування до раніше виписаної податкової накладної збільшує суму податкового кредиту».

Читайте также
Зняття з обліку фізичних осіб як платників податків у разі припинення підприємницької діяльності

ПДВ у частині комісійних послуг. Окрім того, комітент — платник ПДВ (якщо комісіонер — платник ПДВ) показує податковий кредит із ПДВ у частині комісійних послуг і сум компенсації понесених комісіонером витрат (згідно з роз’ясненням податківців у підкатегорії 101.06 системи «ЗІР» (діяло до 01.07.2012 р.), теж є базою обкладення ПДВ).

Податковий кредит у такому разі нараховується за першою подією, що відбулася раніше (за оплатою винагороди чи складання акта приймання-передачі послуг або звіту комісіонера), на підставі оформленої комісіонером і зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної (п.п. 198.1–198.3 ПКУ).

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

Із 01.01.2015 р. податок на прибуток слід обчислювати виходячи з бухгалтерського фінрезультату (згідно з П(С)БО чи МСФЗ), відкоригованого на різниці, передбачені р. ІІІ ПКУ.

Різниці, котрі коригуватимуть фінрезультат, — це:

  • амортизаційні різниці;
  • різниці, що виникають під час формування резервів (забезпечень);
  • різниці, що виникають під час здійснення фінансових операцій (пп. 134.1.1 ПКУ).

Підприємства, у яких річний бухгалтерський дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) за останній річний звітний період не перевищує 20 млн грн, матимуть право визначати податок на прибуток без коригувань. При цьому прийняти таке рішення платник може лише раз протягом безперервної сукупності років, у якій дохід не перевищує 20 млн грн. Про прийняте рішення необхідно вказати в декларації. Протягом наступних років ця сукупність коригувань фінансового результату також не застосовується (окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Щойно дохід за податковий рік становитиме понад 20 млн грн, доведеться, починаючи з такого року, під час визначення об’єкта оподаткування застосовувати коригування.

Читайте также
Закон про бухоблік: огляд останніх змін. СБГ № 20-21 (жовтень-листопад) 2017

Отже, зауважимо, що в пку не передбачено коригування бух-фінрезультату в частині постачання товарів за договором комісії. Це означає — як відобразиться така операція в бухгалтерському обліку, такі й будуть податкові наслідки з податку на прибуток.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК У КОМІТЕНТА

Облік товарів, переданих на комісію за договорами комісії, ведеться в комітента на субрахунку 283 «товари на комісії» (Інструкція із застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291). Аналітичний облік ведеться за видами товарів і комісіонерами.

Нагадаємо: комітент, який продав комісіонеру товари, призначені для продажу, зберігає за собою право власності на ці товари (до моменту продажу їх покупцям).

Після продажу комісіонером товарів, що належать комітенту, такий комітент, зокрема, повинен:

  • визнати дохід від продажу та відобразити його суму за кредитом субрахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»;
  • списати вартість реалізованих товарів із кредиту субрахунку 283 у дебет субрахунку 902 «Собівартість реалізованих товарів».

Комісійна винагорода, котру комітент нараховує та сплачує на користь комісіонера, відображається за дебетом рахунка 93 «Витрати на збут». Для кращого розуміння відобразимо комісійне постачання товарів на бухгалтерських проводках (у комітента) у таблиці.

Таблиця 1

Бухоблік комісійного постачання товарів з окремою оплатою послуг комісіонера

№ з/пЗміст господарської операціїБухгалтерський облік
ДебетКредит
1Передано товари на комісію283281
2Нараховано податкове зобов’язання з ПДВ на передання товарів комісіонеру643641
3Комісіонер реалізував товари361702
4Відображено податкове зобов’язання з ПДВ702643
5Собівартість товарів відображено у витратах підприємства902283
6На поточний рахунок надійшла виручка від реалізації товарів311361
7Відображено витрати на оплату послуг комісіонера93631
8Нараховано податковий кредит із ПДВ за послугами комісіонера641631
9Перераховано винагороду комісіонеру631311

Таблиця 2

Бухоблік комісійного постачання товарів з оплатою послуг комісіонера за рахунок виручки

Читайте также
Податківців зобов`яжуть зареєструвати заблоковану ПН/РК, якщо платнику податків не надіслано рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації
№ з/пЗміст господарської операціїБухгалтерський облік
ДебетКредит
1Передано товари на комісію283281
2Нараховано податкове зобов’язання з ПДВ на передання товарів комісіонеру643641
3Комісіонер реалізував товари361702
4Відображено податкове зобов’язання з ПДВ702643
5Собівартість товарів відображено у витратах підприємства902283
6Комісіонер утримав суму своєї винагороди з виручки за товари377361
7Нараховано податковий кредит із ПДВ641644
8На поточний рахунок надійшла виручка від реалізації товарів (за вирахуванням комісійної винагороди)311361
9Відображено витрати на оплату послуг комісіонера93631
10Відображено податковий кредит із ПДВ у винагороді комісіонера644631
11Проведено взаємозалік заборгованостей631377

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ

Передусім зазначимо, що документальне оформлення операцій із комісійної торгівлі розпочинається зі складання Договору комісії. Хоча й у гл. 69 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) прямо не передбачена письмова форма договору комісії, усе ж його слід складати саме в такій формі. Зокрема в цьому випадку треба звернути увагу на ст. 208 ЦКУ, де зазначено, що в письмовій формі повинні бути укладені:

  • угоди між юридичними особами;
  • угоди між фізичною та юридичною особою, окрім правочинів, передбачених ч. 1 ст. 206 цку (угоди, які повністю виконуються сторонами в момент їх учинення).

На передачу товарів комісіонеру в цьому випадку слід оформлювати накладну (або товарно-транспортну накладну) у двох примірниках (один примірник — комітенту, другий — комісіонеру).

Реалізацію одягу кінцевому покупцю роздрібна фірма (комісіонер) також може оформити накладними або ж товарними чеками, касовими чеками (за наявності РРО). Можна передбачити подання копій таких документів, як доповнення до звіту про реалізацію переданого на комісію товару.

Після того як комісіонер реалізує одяг, він зобов’язаний подати комітенту звіт про виконання доручення. Оскільки жодних правил і вимог до форми та змісту звіту комісіонера законом не встановлено, комісіонер має право подати звіт у довільній формі. також форма та зміст звіту комісіонера можуть бути передбачені в договорі комісії.

Періодичність складання звіту встановлюється договором і може бути: за фактом продажу кожної окремої партії товару; щомісяця; після продажу всіх товарів, прийнятих за договором комісії.

Для документального оформлення надання послуг комісії застосовують акт приймання-передачі комісійних послуг (акт наданих послуг), що складається або як доповнення до звіту комісіонера, або замінює його. Форма акта законодавчо не затверджена, тому він складається в довільній формі. Головне — наявність усіх обов’язкових реквізитів первинного документа (ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV).

Також не забудьте про податкові накладні, які потрібно окремо скласти на передання товарів комісіонеру (складає комітент) і на послуги комісії (складає комісіонер). Комісіонер (якщо він — платник ПДВ) має право на податковий кредит за придбаними товарами від комітента (у разі якщо останній зареєстрував податкову накладну в ЄРПН) і під час реалізації товарів нараховує податкові зобов’язання з ПДВ і складає податкову накладну та реєструє її в ЄРПН.

0/5 (0 Reviews)


Cхожі статті

Роз’яснення Мінсоцполітики про доплату до мінімальної зарплати з 2017 року

Роз’яснення Мінсоцполітики про доплату до мінімальної зарплати з 2017 року

Роз’яснення Мінсоцполітики про доплату до мінімальної зарплати з 2017 року Мін...

24.01.2017

У формі №1ДФ помилка в кількості працюючих: дії платника

У формі №1ДФ помилка в кількості працюючих: дії платника

У формі №1ДФ помилка в кількості працюючих: дії платника Порядком заповнення т...

28.11.2016

Відсотки, нараховані на користь пов’язаних осіб – нерезидентів

Відсотки, нараховані на користь пов’язаних осіб – нерезидентів

Відсотки, нараховані на користь пов’язаних осіб – нерезидентів Відсотки, нарах...

29.09.2016

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

up

Услуги по бухгалтерскому учету Бухгалтерія ➨ Послуги по бухгалтерському обліку. 👷 Послуги бухгалтера‍️. ✓ 100% гарантія. ☎+380960327777
  • Про нас
  • Послуги
  • Оплата
  • Контакти
  • Відгуки
  • Статті
  • Карта сайту

м.Львів, Вул. Сахарова, 42

+380930327777

+380960327777

buhgalteria.lviv.ua@gmail.com

Політика конфіденційності
Відмова від відповідальності
Згода з розсилкою

uk

  • Главная
  • О нас
  • Услуги
  • Оплата
  • Статьи и новости
  • Контакты
[contact-form-7 id="277" title="Сall"]