ФОП з окупованих територій: невже подвійне оподаткування?
Приводом підняти дане питання стала ІПК від 05.02.2019 р. №398/ІПК/05-99-13-07-24, в якому ГУ ДФС в Донецькій області пояснила правила оподаткування доходів ФОПів, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування).
Кадровий аутсорсинг
На будь-якому підприємстві незалежно від напрямку діяльності ведення кадрового обліку є трудомістким процесом. Необхідно постійно відслідковувати зміни в трудовому законодавстві та враховувати нововведення при веденні діловодства в частині особистих справ штатного персоналу установи, фірми, організації, компанії тощо
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Загальні правила оподаткування ФОПів-загальників (із пп. 177.8 Податкового кодексу України, далі – ПКУ) стверджують, що під час нарахування (виплати) ФОПу доходу від здійснення ним підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію.
Щоправда органи ДФС нагадують, що це правило не застосовується, коли відбувається нарахування (виплата) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги за цивільно-правовими договором та було встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до пп. 14.1.195 та пп. 14.1.222 ПКУ.
У цілому ж на практиці діє підхід, з яким можна погодитися: якщо фізична особа — підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку — фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ). Тобто їх оподаткування відбувається за загальними правилами оподаткування доходів фізосіб.
Однак для ФОПів, які перебувають на окупованих територіях діє ще одне специфічне правило.
У пп. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ зазначено, що під час нарахування (виплати) ФОПам, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ПКУ.
Однак далі автори ІПК пояснюють, що «діючим законодавством не передбачено окремих правил оподаткування ніж, наведені вище». Власне в цьому і міститься заковика. Фіскали вважають, що якщо місцезнаходженням або місцем проживання фізичної особи — підприємця є тимчасово окупована територія, то доходи такої особи оподатковуються на загальних підставах, незалежно від факту утримання податковим агентом податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Тобто по суті дано мессидж про те, що податкові агенти утримують податки при виплаті доходу, а далі ФОП ще окремо декларує та сплачує податки з обчисленого ними прибутку.
Те, що фіскали вважають саме так, видно із інших думок в ІПК від 05.02.2019 р. №398/ІПК/05-99-13-07-24. З одного боку вони говорять, що остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі — декларація), з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати (пп. 177.5.3 ПКУ).
Але з іншого пояснюють, що:
- підприємці подають річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності зазначають також інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи;
- при заповнені декларації слід керуватися Інструкцією щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженою наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 (далі – Інструкція).
- в Інструкції сказано, що в рядку 10.7 декларації вказують суму чистого оподатковуваного доходу, отриманого ФОПом від госпдіяльності, але при цьому мають ще подати додаток Ф2 до декларації. Одночасно Інструкцією не передбачено заповнення граф 4 та 7 рядку 10.7 декларації;
- У розрахунку податкових зобов’язань додатка Ф2 до декларації у графі 4 відображається сума одержаного доходу; у графах 5 — 7 — сума документально підтверджених витрат, пов’язаних із провадженням кожного виду господарської діяльності. У графі 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу» додатка Ф2 до декларації вказується значення, розраховане за відповідною формулою.
Все це в сукупності дало фіскалам можливість стверджувати, що Інструкцією законодавчо не визначено відображення у декларації тих податків і зборів, які були утримані з фізичної особи – підприємця податковим агентом при виплаті доходу у межах її підприємницької діяльності. Таким чином з одного і того ж доходу ФОПам із окупованих територій доведеться платити податки двічі.
Насправді такий підхід досить претензійний, хоча зрозуміло, що на практиці його будуть дотримуватися. Інший підхід фіскалів можна було б сформувати із тих же аргументів, що і раніше: на ФОПів не поширюється дія п. 177.8 ПКУ, а значить лише в частині моменту та місця сплати ПДФО все відбувається за специфічними правилами. Загальний же принцип оподаткування мав би відбуватися за звичайними правилами. Тобто декларуємо доходи, визначаємо прибуток, суму ПДФО, віднімаємо вже сплачене, в т.ч. податковими агентами, і доплачуємо різницю або повертаємо переплату. Тим не менше фіскали явно такого варіанта не припускають.
Array
Cхожі статті
Трудову книжку втрачено: як відновити?
19.04.2019
Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають право не застосовувати РРО
16.09.2016
Оформлення акту про надання послуг у сфері ЗЕД
29.05.2019