Міністерство фінансів України

Лист МФУ від 01.12.2016 р. № 31-11170-16-29/34246

«Кредитовий» підзвіт. ПДВ при оплаті ремонту страховою компанією

Точку зору редактора  читайте на стор. 30, № 17 газети БУХГАЛТЕРІЯ

Міністерство фінансів разом з ДФС на виконання доручення <…> розглянуло <…> звернення <…>  і в межах компетенції повідомляє.

ЗАПИТ

1. Якщо з 2011 і 2012 р. у підприємства в обліку існує заборгованість перед працівником за придбаннями на господарські потреби:

коли розпочинається та коли спливає строк позовної давності;

чи потрібно відразу відносити її до доходів для цілей єдиного податку;

які тепер наслідки погашення заборгованості;

чи слід вважати заборгованість перед працівниками за підзвітними сумами поворотною фінансовою допомогою з усіма відповідними наслідками;

чи дійсно підзвітні кошти не потрапляють під визначення поворотної фінансової допомоги, оскільки договір на такі суми не укладають, і вони взагалі не надходять на підприємство?

2. Автомобіль підприємства — платника єдиного податку третьої групи (платника ПДВ) потрапив у ДТП, і оплата ремонту на станції техобслуговування відбувається за рахунок страхової компанії (підприємство покриває тільки суму франшизи). Виникають запитання:

чи має підприємство право на податковий кредит з ПДВ на повну вартість ремонту;

чи дійсно податковий кредит можна розраховувати виходячи з повної вартості ремонту без нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань, навіть якщо компенсація витрат відбувається за рахунок страхової компанії?

Щодо підтвердження факту здійснення господарських операцій

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно до статті 9 зазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення.

Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

У разі придбання працівником за власні готівкові кошти товарів для потреб підприємства, використання власних коштів у відрядженні до бухгалтерської служби подається у визначені законодавством строки Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, форму та Порядок складання якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 р. № 841 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 10.03.2016 р. № 350).

Якщо керівник підприємства підтвердив доцільність та обґрунтованість здійснених працівником витрат та затвердив зазначений Звіт, бухгалтерська служба відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291, відображає у бухгалтерському обліку зобов’язання перед підзвітною особою, визнане підприємством, за кредитом субрахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами» рахун-ку 37 «Розрахунки з різними дебіторами». <…>

Щодо права на податковий кредит з ПДВ на вартість оплаченого страховою компанією ремонту автомобіля(1)

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) (підпункт «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу).

Згідно з підпунктом 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 Кодексу операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Відповідно до статті 9 Закону України від 7 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування» страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 Кодексу).

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Кодексу).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг.

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу) та місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

Враховуючи викладене, виплата страховою компанією страхових платежів не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу послуги з ремонту автомобіля є об’єктом оподаткування ПДВ, а тому особа, що виконує ремонт автомобіля, відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу на дату, що сталася раніше (отримання страхового платежу в рахунок оплати вартості ремонту автомобіля або фактичного надання послуг з ремонту автомобіля), визначає податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості ремонту, та зобов’язана скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією.

Власник автомобіля при придбанні послуг з ремонту автомобіля, оплата за який здійснюється страховою компанією, включає до складу податкового кредиту суми ПДВ за такою операцією та в тому ж звітному періоді визначає податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 Кодексу, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією.

<…>

Заступник Міністра керівник апарату Є.КАПІНУС


(1)В одному з найближчих номерів газети «Бухгалтерія» буде опубліковано аналітичну статтю на цю тему (прим. ред.).