​​​​​​​ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Лист ДФС від 21.10.2016 р. № 22786/6/99-99-15-03-02-15

Розрахунки коригування до податкових накладних не зареєстровано в ЄРПН: чи зменшуються податкові зобов'язання?

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо можливості зменшення суми податкового зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, не зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), у випадку повернення раніше перерахованої суми попередньої оплати за товари/послуги, які не були поставлені, та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Згідно з підпунктом "а" пункту 187.1 статті 187 ПКУ дата надходження авансового платежу є датою виникнення у платника податку - постачальника (продавця) товарів/послуг податкових зобов'язань з ПДВ.

Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - постачальник (продавець) таких товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати отримувачу (покупцю) товарів/послуг за його вимогою.

Відсутність факту реєстрації платником податку - постачальником (продавцем) товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права платнику податку - отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту та не звільняє платника податку - постачальника (продавця) від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної у податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні платником податку - постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту такого платника податку - постачальника (продавця) та платника податку - отримувача (покупця) підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений платником податку - постачальником (продавцем) товарів/послуг до податкової накладної, яка видана платнику податку - отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг, підлягає реєстрації в ЄРПН:

платником податку - постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого платника податку - постачальника (продавця) товарів/послуг або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

платником податку - отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого платник податку - постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування платнику податку - отримувачу (покупцю).

Таким чином, платник податку - постачальник (продавець) товарів/послуг на дату отримання суми авансового платежу від платника податку - отримувача (покупця) таких товарів/послуг зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ. Якщо у подальшому виникають обставини, внаслідок яких товари/послуги не будуть поставлені, а така сума авансового платежу повертається платнику податку - отримувачу (покупцю) таких товарів/послуг, то у платника податку - постачальника (продавця) товарів/послуг виникає право на зменшення раніше нарахованої суми податкового зобов'язання з ПДВ на підставі складеного ним розрахунку коригування до податкової накладної та зареєстрованого в ЄРПН. Обов'язок щодо реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН покладається на платника податку - отримувача (покупця) товарів/послуг.

При цьому на сьогодні чинним законодавством не передбачено можливості для платників податку зменшувати суму податкового зобов'язання з ПДВ на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, не зареєстрованого в ЄРПН.

Щодо внесення змін до положень пункту 192.1 статті 192 ПКУ для надання такої можливості повідомляємо, що чинні правила системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) забезпечують відповідність сум нарахованого та сплаченого ПДВ, оскільки суми ПДВ від доданої вартості гарантуються грошовими коштами. Зазначене дозволяє уникнути формування фіктивного кредиту з ПДВ.

Запропонована ж пропозиція щодо надання права зменшувати податкові зобов'язання на підставі розрахунків коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, призведе до порушення основних принципів функціонування СЕА ПДВ та її розбалансування.

Одночасно повідомляємо, що відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, та Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236, формування єдиної державної податкової політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також внесення пропозицій щодо удосконалення, зокрема, податкового законодавства на розгляд Кабінету Міністрів України здійснюється Міністерством фінансів України.

 

 

В. о. заступника Голови

 

                                    М. В. Продан