Блокування ПН і кібератаки: напередодні 1 липня

30.06.2017 12:46Завтра настане 1 липня – початок повноцінної роботи системи моніторингу ПН/РК. А вчора, 29 червня, високопосадовці з ДФС провели відкритий семінар з питань функціонування цього моніторингу. Як зрозуміли слухачі з перших слів в.о. Голови ДФС М. Продана, перенесення терміну введення системи в дію не буде.

Але першим питанням на семінарі стали наслідки кібератаки, яка вплинула як на роботу ДФС, так і на роботу платників податків. Отже, незважаючи на унікальність ситуації, податківцям доведеться щось вирішувати, інакше постраждають сумлінні суб’єкти господарювання.

Сьогодні ми розглянемо найцікавіші питання, які пролунали на семінарі ДФС, а також на нашому вебінарі 21 червня 2017 року.

Що робити, якщо внаслідок кібератаки не вдалося відправити звітність або ПН?

За словами М. Продана, ДФС буде виходити з ініціативою до Мінфіну про незастосування будь-якої  відповідальності до платників, які своєчасно надіслали звітність або інші документи. У той же час ДФС заявила, що наразі не має законодавчого підґрунтя для подовження термінів приймання звітності та податкових накладних через блокування комп’ютерів суб’єктів господарювання через хакерську атаку. 

Проте, Міністр фінансів Олександр Данилюк наголосив, що «проблема в тому, що є підприємці, які не можуть заплатити податки, ми зараз активно працюємо над врегулюванням. Ми підемо на зустріч до всіх в кого виникли проблеми через цю атаку».

Чи потрібно документально підтверджувати кібератаку?

Великий бізнес вже почав звертатися до Департаменту кіберполіції МВС за таким підтвердженням, тому кожен може перестрахуватися. Торгово-промислова палата Україна підтвердила, що може визнати кібератаку на корпоративні мережі підприємців форс-мажором – за наявності довідки від Департаменту кіберполіції або виписки про відкриття кримінального провадження.

Що робити, якщо програма М.Е.Doc не працює?

Можна поки що скористатися можливостями електронного кабінету платників податків.

Що робити, якщо внаслідок кібератаки вірусом пошкоджені електронні ключі?

Немає іншого виходу, як подати заяву на скасування посиленого сертифіката, згенерувати новий особистий ключ та отримати відповідний йому посилений сертифікат відкритого ключа. За словами директора Департаменту обслуговування платників Н. Калєніченко, це можна зробити протягом доби. А в.о. директора Департаменту О. Івашкевич порадив платникам податків зберігати електронні ключі не на комп’ютері, а на флешці або окремому диску.

Як буде працювати система блокування ПН?

Коли ПН або РК надсилаються на реєстрацію в ЄРПН, її перевіряють на відповідність ознакам, наведеним у пп.1 – 4 п.5 Критеріїв[1]. Якщо ПН/РК задовольняє хоча б одній з ознак, моніторинг не здійснюється, а ПН/РК реєструється (зрозуміло, якщо немає помилок).

Якщо ознаки не «спрацювали», система перевіряє ПН/РК на відповідність критеріям. Основний критерій має три складові (встановлений граничний розмір відношення обсягу постачання до «залишку» товарів/послуг; переважання в залишку товарів з деякими кодами УКТЗЕД; перевищення суми ПДВ у ПН поточного місяця над середньомісячною сумою податків, сплачених за останні 12 місяців). При одночасному виконанні всіх цих умов ПН/РК підлягає блокуванню.

Існує ще одна умова для того, щоб реєстрацію було заблоковано – відсутність товару/послуги, вказаних у ПН, поданій на реєстрацію, в «інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється)». У даному випадку мова йде про додаток до Критеріїв (таблиця даних платника податку) і документи, перелік яких затверджено наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567. Тож можна подати таблицю даних (так звану картку платника) ще до того, як відповідну ПН/РК було направлено на реєстрацію. Таким чином, платник може уникнути блокування ПН/РК. Але для цього необхідно, щоб була квитанція про справжнє або «умовне» (до 01.07.2017 р.) блокування.   

За оцінками ДФС кількість заблокованих ПН/РК не буде перевищувати 0,1% від загальної кількості[2]. Ще на семінарі 29 червня було зазначено, що ДФС буде щокварталу інформувати Мінфін про проблеми в роботі системи моніторингу для їх усунення.

Яким чином буде перевірятися інформація платника щодо кодів УКТЗЕД «на вході» і на «виході»?

Для моніторингу будуть перевірятися коди УКТЗЕД тільки на рівні перших 4 знаків. Платник податку – виробник готової продукції чи робіт/послуг має подати таблицю даних (картку платника) одноразово, а далі система вже не буде блокувати ПН/РК з такою продукцією або послугами.

Що робити, якщо згідно з основним критерієм у підприємства накопичуються «ризикові» товари в кількості, що перевищує 75%?

Директор Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем М. Чмерук пожартував, що краще було б продати їх всі до 1 липня. Але, як кажуть в кожному жарті… А якщо серйозно, то переважання «ризикових» товарів (до речі, їх перелік досі не оприлюднено) не є достатньою підставою для блокування. Нагадаємо, що основний критерій складається з трьох складових, і для того, щоби блокування відбулося, потрібно виконання всіх умов одночасно.

Чи буде враховано в розрахунку «залишку» товари, придбані до 01.01.2017 р.?

Ні, не буде. Ймовірно, треба буде надавати документи, що підтверджують придбання таких товарів (накладні, акти, договори тощо).

Чи буде враховано в обсязі сплачених податків суми ПДВ, сплачені у 2016 році на спецрахунки суб’єктами спец режиму у сільському господарстві?

За словами М. Чмерука, такі суми система не враховує. Але, звісно, тут має місце двояке тлумачення норм ПКУ.

Як впливатиме моніторинг на розмір реєстраційного ліміту?

Цю проблему на семінарі роз’яснила Н. Калєніченко. За її словами, в момент подання ПН на реєстрацію система перевіряє наявність достатньої суми реєстраційного ліміту. І, якщо ліміту недостатньо, то моніторинг не здійснюється (навіщо?). Якщо ліміт є, але ПН заблоковано, вона стає у чергу і чекає на появу ліміту. Далі все залежить від рішення Комісії ДФС – якщо прийнято рішення про реєстрацію ПН, то система знову перевіряє, чи достатньо ліміту (адже його сума за період блокування змінилася). І, якщо ліміту вистачає, ПН реєструється.

 

БІЛЬШЕ ПРО БЛОКУВАННЯ ПН – У НАСТУПНОМУ СВЯТКОВОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ «БУХГАЛТЕРІЯ», ЩО ПОБАЧИТЬ СВІТ 10 ЛИПНЯ

 

[1] Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567