Декларація з ПДВ за грудень 2016: річний перерахунок за Д7

Опубліковано в БУХГАЛТЕРІЇ № 1-2 (1249) від 16 СІЧНЯ 2017 року


Податок на додану вартість

Олександр КЛУНЬКО, експерт-консультант


До подання декларації з ПДВ за грудень 2016 року залишилось кілька днів. Тому нагадуємо, що в її додатку 7 (Д7) платникам цього податку слід здійснити непростий перерахунок (коригування) податкових зобов’язань у зв’язку з проведенням неоподатковуваних операцій у 2013–2016 роках. ДФС через тривалі свята ніяк не може затвердити вкрай необхідні для бухгалтерів роз’яснення щодо цього питання, тому проінформуємо читачів про те, що готується в ДФС, та не тільки про це.

Екскурс у 2015 рік

Змінами, внесеними свого часу до ст.198 ПКУ Законами України від 28.12.2014 р. № 71-VІІІ«Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та від 16.07.2015 р. № 643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», передбачено, що з 1 липня 2015 року податковий кредит звітного періоду формується платником податку із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) при придбанні товарів/послуг незалежно від напрямку їх використання (в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях). І права вибору щодо відображення чи невідображення податкового кредиту у платників ПДВ немає.

Разом з тим п.198.5 ст.198 ПКУ встановлено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання та/або починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, що здійснюються платником податку в межах балансу, та в операціях, що не є господарською діяльністю.

Тобто для платників податку, у діяльності яких є і оподатковувані, і неоподатковувані операції, основна відмінність діючого з 1 липня 2015 року порядку формування податкового кредиту (порівняно з попередніми звітними періодами) полягає у тому, що ту частину ПДВ, яку раніше не могли включати до складу податкового кредиту, оскільки вона припадала на частку неоподатковуваних операцій, із вказаної дати до податкового кредиту включають. Проте одночасно донараховують розрахунково визначену відповідну суму умовних податкових зобов’язань.

Донарахування таких умовних податкових зобов’язань здійснюють шляхом складання зведеної податкової накладної не пізніше останнього календарного дня відповідного звітного періоду (місяця, кварталу), в якому відбувалися неоподатковувані операції. Така податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН за загальновстановленими правилами.

Повну версію статті читайте в
БУХГАЛТЕРІЇ № 1-2 (1249) від 16 СІЧНЯ 2017 року,
яку можна придбати в друкованому або електронному вигляді
в найближчій філії Агентства передплати і доставки «Бліц-Преса»
Гаряча лінія: 0 800 50 17 39
(дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні)