НБУ подовжив чинні тимчасові обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках

15.12.2016 13:04


БанкиВалютаЗовнішньоекономічна діяльність

Як вбачається з прес-релізу регулятора, це відбулось у зв’язку з наявністю ризиків для цінової та фінансової стабільності. Прийнято постанову Правління НБУ  від 13.12.2016 р. № 410 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України". Постанова набуває чинності з 16.12.2016 р.

Зокрема, продовжують діяти такі обмеження як:

  • обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб на рівні 65%;

  • 120-денний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;

  • одноденний строк резервування гривні для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку;

  • заборона на дострокове погашення кредитів від нерезидентів;

  • купівля готівкової валюти фізичними особами на суму до 12 тис. гривень в день;  

  • ліміт на зняття готівки з валютного рахунку на суму до 250 тис. гривень в день тощо.

В подальшому, у разі зниження зазначених ризиків та за наявності  сприятливих передумов на грошово-кредитному і валютному ринках та в українській економіці в цілому, Національний банк планує продовжити поступово пом’якшувати тимчасові обмеження, встановлені даною постановою. Цей процес проходитиме відповідно до презентованої на початку грудня цього року концепції нової моделі валютного регулювання, а також дорожньої карти із її запровадження. 

Водночас, щоб не створювати у учасників ринку хибних календарних орієнтирів щодо процесу лібералізації, Національний банк прийняв рішення зробити безстроковою постанову Правління НБУ "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України". Тобто ця постанова буде діяти до моменту скасування останнього з антикризових обмежень.

Строк дії не буде встановлюватися для всіх обмежень, окрім двох, максимальний строк дії яких обмежено Законами України "Про Національний банк України" та "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Мова йде про обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті та граничний строк для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів. Відповідно, ці дві вимоги встановлюються на строк 6 місяців до 15 червня 2017 року та можуть бути змінені достроково або подовжені у разі необхідності.