Лібералізація готівкових розрахунків: Верховна Рада та НБУ - "за"

10.10.2016 12:49


РРО, КОРОГотівкові розрахункиБезготівкові розрахунки

4 жовтня 2016 року народні депутати проголосували за прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо лібералізації готівкових розрахунків (№ 4117). 

Потреба в цьому законопроекті виникла у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII. Цим Законом суттєво розширена сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій. До переліку суб’єктів господарювання, на які покладено обов’язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій віднесено:

  • підприємства електронної комерції; 

  • платіжні системи, агенти та інші, що приймають гроші для подальшої передачі.

Реалізація зазначених норм Закону ускладняється високою вартістю реєстраторів розрахункових операцій, наявністю додаткових витрат на послуги сервісних центрів, вартістю витратних матеріалів. Крім цього, апаратні обмеження та архітектурні особливості діючих моделей реєстраторів розрахункових операцій не дозволяють своєчасно та в повній мірі адаптуватись та забезпечити виконання норм чинного законодавства.

Введення обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій суб’єктами малого та середнього бізнесу призводить до збільшення витрат підприємців, що негативно впливає на підприємницьку активність.

Цим Законопроектом пропонується доповнити існуючий перелік типів реєстраторів розрахункових операцій та ввести поняття «розподіленої комп’ютерно-касової системи».

У свою чергу, НБУ привітав прийняття ВРУ у першому читанні цього законопроекту.

Директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України Сергій Шацький:

«Прийняття цього законопроекту дасть змогу підприємцям зменшити витрати та спростити процес приймання платежів. Впровадження нового типу реєстраторів - розподілених комп’ютерно-касових систем - забезпечить збереження фіскальної інформації на центральному фіскальному сервері, що надасть змогу бізнесу використовувати в якості терміналів звичайні поширені пристрої - планшети, смартфони, ноутбуки, комп’ютери. А цифровий підпис кожного чека у свою чергу забезпечує незмінність інформації.

Для клієнтів малого та середнього бізнесу розрахунки стануть більш зручними, а для держави сучасний підхід до фіскалізації допоможе зробити операції з оплати товарів та послуг більш прозорими» 

Отже, впровадження таких інноваційних змін спросить приймання платежів у готівковій та безготівковій формі як представникам роздрібних точок продажу товарів та послуг,  так і  інтернет-магазинам та іншим  представникам середнього та малого бізнесу. Суттєве зменшення витрат на фіскалізацією, а також придбання та обслуговування фіскальних пристроїв попереднього покоління матиме позитивний вплив на ринок.